Je investičné životné poistenie výhodné? | (59.diel)

Je investičné životné poistenie výhodné? | (59.diel)

Rozmýšľate nad životným poistením ale aj nad investovaním?  Investičné životné poistenie je v podstate kombinácia tak ako poistenia tak aj investovania. Je táto alternatíva výhodná? Dočítate sa v tomto článku.

 

Čo je to investičné životné poistenie?

 

Investičné životném poistenie je poistný produkt. IŽP je kombináciou poistenia a investovania.  Na prvom mieste tohto produktu je poistenie.

Prvou nevýhodou sú určite poplatky, aj preto väčšina skúsených poradcov odporúča oddeliť poistenie od investícii.

Poplatky

 

Poplatkov v tomto produkte je naozaj mnoho. Najprv zaplatíte počiatočný poplatok, väčšinou prvé dva roky sa využíva na úhradu prvotných nákladov, preto odkúpna hodnota za prvé dva roky býva obyčajne nula eur.

Okrem počiatočného poplatku, platíte mesačne aj pravidelný mesačný fixný poplatok. Tento poplatok zahŕňajú administratívne poplatky, správa poistenia a vedenie účtu.

Ďalším z poplatkov je poplatok sa správu poistenia a poplatok za správu aktív. Konečná suma za poplatky sa nedá presne vypočítať záleží od veľa vecí, napríklad od toho na koľko  rokov sa dané investičné poistenie uzatvára.

 

Investovanie peňazí IŽP

 

Kam IŽP investuje? Investuje sa najmä do podielových fondov, môže ísť o konkrétne fondy ale aj o namiešané alebo riadené rôzne portfólia fondov.

Keďže v podielových fondoch nie je žiadny garantovaný výnos, sú to len isté predpoklady, koľko bude výnos na konci daného poistenia. Pri  IŽP sú dôležité hlavne poplatky, ktorých nie je málo a na základe všetkých týchto poplatkov nám reálny výnos z  investície klesá.

Jednou z nevýhod je určite aj to, že nie je garantovaná vyplácaná suma. Poisťovňa vám vyplatí len aktuálnu hodnotu poistenia, čo je aktuálna hodnota podielových jednotiek krát ich počet.

Jednou z nevýhod je aj to, že sa môže za dlhšiu dobu zmeniť skóre poisťovne, napríklad poisťovňa ktorá mala pred 10 rokmi krytie na dobrej úrovni, dnes mať nemusí.

Neviete presne do čoho sa oplatí investovať ? Investovanie a financie sú veľmi široká téma, ak vás tieto témy zaujímajú, navštívte jeden z našich seminárov a dozviete sa množstvo užitočných informácii o financiách a investovaní.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright © 2017