Počet ľudí ktorí investujú narastá | (79.diel)

Počet ľudí ktorí investujú narastá | (79.diel)

V roku 2019 investovalo približne 18% Slovákov, zatiaľ čo v roku 2018 to bolo okolo 12%, tieto čísla z roka na rok narastajú. Najväčšiu časť investícií tvoria podielové fondy, investície do vlastného podnikania a na tretie miesto sa dostali investície do akcií alebo dlhopisov.

 

Nízke úrokové sadzby

Investovanie by sa malo stať bežnou súčasťou tvorby úspor domácností, pre ktoré je situácia naklonená v dôsledku nízkych úrokových sadzieb na vkladových produktoch a  nízkej inflácií, ktorá im z úspor odoberá.

Zo vzorky 1017 ľudí, viac ako polovica teda, 56% uviedlo, že neinvestujú, pretože na to nemajú dostatočný rozpočet. 17% opýtaných odpovedalo, že sa investovania boja a je pre nich nezrozumiteľné. Medzi ľuďmi, ktorí uviedli, že investovali do podielových fondov, má 12 percent príjem do 500 eur, 16% do 700 eur a 20% ľudí sa hlásilo k príjmu do 900 eur, zvyšní uviedli príjem vyšší ako 901 eur.

 

Dlhodobé investície

Okrem investovania do podielových fondov existuje aj možnosť ako dlhodobo investovať, napríklad prostredníctvom ETF fondov, ktoré sú obchodované na burze. Investovanie prostredníctvom týchto fondov je vo vyspelom svete samozrejmosťou, avšak pre Slovákov je tento nástroj úplnou novinkou.

Medzi podielovými fondmi a ETF fondmi sú rozdiely. Podielové fondy, ktoré Slováci poznajú a aktívne využívajú sú aktívne riadené fondy, čo znamená, že každý z týchto fondov má svojich analytikov a manažérov, ktorí sa snažia nájsť príležitosti na finančných trhoch, zatiaľ čo ETF fondy, ktoré kopírujú niektorý finančný index nepotrebujú žiadnych analytikov ani manažérov. Medzi rozdiely patrí taktiež aj spôsob zdaňovania výnosov.

 

ETF fondy majú zaujímavú výkonnosť, nulové dane a nízky poplatok, a tiež aj viaceré výhody plynúce z pasívnych stratégií ETF fondov.

 

Moderné technológie

Pomocou moderných technológií môže do ETF fondov investovať ktokoľvek. Prístup na finančné trhy ponúkajú obchodníci s cennými papiermi čo špecializované finančné inštitúcie, ktoré umožňujú nákup a predaj cenných papierov. Ak sa však človek rozhodne investovať a vyberie si spoločnosť, prostredníctvom ktorej tak urobí, je potrebné aby si overil, či daná spoločnosť má všetky povolenia na poskytovanie určených finančných služieb.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright © 2017