Realitná bublina v blízkej dobe nepadne.  | (63.diel)

Realitná bublina v blízkej dobe nepadne. | (63.diel)

Ceny nehnuteľností na Slovensku sa približujú k úrovniam, na ktorých sa pohybovali v rokoch 2008 a 2009. Situácia na trhu je síce podobná, ale prudký prepad cien sa neočakáva.

 

Byty drahšie ako pred krízou

V poslednom štvrťroku minulého roka došlo k najvýraznejšiemu zvýšeniu rastu cien. Kedy nehnuteľnosti medziročne zdraželi o 7,6% a dosiahli výšku 1 463 €/m2, najväčší podiel na tomto rozdiele mal fakt, že v roku 2017 rast cien spomalil.

Aj napriek viditeľnému rastu cien sú nehnuteľnosti v priemere o 5,3 % lacnejšie oproti maximu z roku 2008, čo znamená o 80 € menej za meter štvorcový ako v roku 2008. Záleží však od typu nehnuteľnosti. Ceny domov sú oproti predkrízovej úrovni o vyše 8,5 % nižšie, čo predstavuje 108€ za meter štvorcový. Naopak, ceny bytov už prekročili úroveň z roku 2008 o takmer desatinu, teda o 155€ za meter štvorcový. Vyššie ceny bytov sa týkajú všetkých typov bytových jednotiek.

 

Úroky zatiaľ ostanú nízke

Dostupnosť hypoték prirodzene znamená vznik tlaku na vyššie ceny nehnuteľností. Keďže máme nízke úrokové sadzby, banky si môžu dovoliť poskytovať lacné úvery. Napriek tomu, že sa predpokladalo, že už v tomto roku budú úroky stúpať, v súčasných podmienkach sa to však zdá nepravdepodobné.

Pre ľudí, ktorí sú zadĺžení je hrozbou rast úrokovej sadzby. Zmena v úrokových sadzbách by však mala byť pozvoľná, a to aj napriek konkurenčnému boju na hypotekárnom trhu. Radikálne zmeny by sa v dohľadnom čase nemali diať, zmeny by mali byť pomalé a správanie žiadateľov by sa meniť nemalo.

 

Pri rozhodovaní nie je podstatná len cena

Ceny nehnuteľností sú len jednou stranou mince. Na druhej strane je dostupnosť bývania pre ľudí. Keďže v porovnaní s rokom 2008 sú dnes platy vyššie o tretinu, je aj kúpyschopnosť slovenského obyvateľstva vyššia.

 

Realitná bublina

Platí, že bublina sa nenafukuje. Vzhľadom na to, že ceny nie sú odtrhnuté od vývoja reálnej ekonomiky. Ak v reálnej ekonomike existuje dôvod na to, aby ceny nehnueľností rástli, v tom prípade tento rast nie je škodlivý. Ceny nehnuteľností, ktoré stúpli v minulom roku o 6% sa priblížili k úrovni z roku 2008, odvtedy však stúpla aj životná úroveň obyvateľstva, čiže rast cien je v súlade s ekonomickými podmienkami.

Reálna ekonomika dnes vytvára podmienky na to, aby rast cien nehnuteľností neprerástol do realitnej bubliny. V porovnaním s obdobím pred krízou je minimálna mzda výrazne vyššia a taktiež miera nezamestnanosti je na nižšej úrovni.

Všetky tieto predpoklady vedú k tomu, aby rast cien nehnuteľností bol zdravší ako v rokoch 2008 a 2009. V porovnaní s rokmi, keď praskla realitná bublina je tempo rastu cien nehnuteľností miernejšie.

V tomto roku bude rast pokračovať

Momentálne sa na trhu nachádza malé množstvo nehnuteľností, čo podporuje aj rast ich cien. Rast cien je v súčasnosti ťahaný výhodnými podmienkami na kúpu nehnuteľnosti. Sprísnenie podmienok pri poskytovaní úverov postupne dopyt po nehnuteľnostiach spomaľuje, no aj napriek tomu by mal byť v nasledujúcom období pomerne silný. Ceny nahor bude tlačiť aj pomerne nízka ponuka na realitnom trhu, najmä čo sa týka bytov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright © 2017