Ľudia hromadne vstupujú do druhého piliera. | (66.diel)

Ľudia hromadne vstupujú do druhého piliera. | (66.diel)

Záujem o vstup do druhého piliera čoraz viac stúpa. Od začiatku roka do konca septembra vstúpilo takmer 60,3 tisíc ľudí do druhého dôchodkového piliera. Čo predstavuje v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast takmer o tretinu. Počas celého roka 2018 stúpol počet ľudí v druhom dôchodkovom pilieri o 62 tisíc ľudí.

 

Ku koncu septembra si v druhom dôchodkovom pilieri sporilo takmer 1 milión 600 tisíc ľudí, ktorí mali dokopy na účtoch takmer 9 miliárd 850 miliónov eur. Avšak podľa ADDS, Slováci sporia na dôchodok konzervatívne.

 

Vstup do druhého piliera je dobrovoľný, avšak môžu doň vstúpiť len osoby mladšie ako 35 rokov, sporiteľ svoje rozhodnutie už však nemôže zmeniť a jeho účasť je povinná.

 

Podiel úspor vo fondoch síce rastie, no stále je pod hranicou svojho potenciálu. Ďalšou výzvou je zvyšovanie objemu dobrovoľných príspevkov, keďže aj malé sumy, odkladané pravidelne dokážu dôchodok zvýšiť výrazným spôsobom.

 

Konzervatívne dôchodkové fondy od januára zhodnotili klientom dôchodkových správcovských spoločností ich majetky o 1,40% až 8%, zatiaľ čo indexové fondy o 17% až 19,67%. V akciových fondoch zhodnotenie od začiatku tohto roka dosiahlo 8,77 % až 17,79 %, a v zmiešaných fondoch 8,41 %, resp. 11,25 %.

 

Príspevková sadzba sa od budúceho roka zvýši zo súčasných 4,75% hrubej mzdy, respektíve vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby na 5%. Každoročný rast o 0,25%, ktorý začal v roku 2017, bude pokračovať až do roku 2024, teda do výšky 6% z vymeriavacieho základu sporiteľa.

 

Ak vás zaujíma téma financií a chceli by ste sa dozvedieť viac, neváhajte a prihláste sa na jeden z našich seminárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright © 2017