Rady, ako sa nedať oklamať pri žiadaní o úver.  | (62.diel)

Rady, ako sa nedať oklamať pri žiadaní o úver. | (62.diel)

Rozmýšľate nad úverom, alebo plánujete o úver žiadať? Jeho splácanie by nemalo byť problémom, pokiaľ si všetky informácie zistíte a všetko si dobre premyslíte a prepočítate dopredu. Vyhnúť sa zbytočným chybám pri splácaní pôžičky môže pomôcť aj pár našich rád.

 

  1. Preverte si možnosti rozpočtu

Spravte si prehľad vo svojich financiách a rozpočte. Ak svoje mesačné príjmy miniete do posledného eura a neostáva vám finančná rezerva a teda ani priestor na splácanie úveru, radšej si nepožičiavajte.

Pri počítaní svojich nákladov a výdajov, počítajte radšej s vyššou splátkou úveru na kratší čas. Pri nižších splátkach na dlhší čas, úver sa tak zbytočne predraží o úroky. Výška možnej mesačnej splátky úveru by nemala byť vyššia ako rozdiel príjmov a výdavkov.

 

  1. Zistite si akú sumu vám banka naozaj schváli

Ak sa rozhodnete pre úver na kúpu nehnuteľnosti, je dobré si najskôr preveriť výšku, ktorú vám naozaj banka schváli. Často sa totiž stáva, že si ľudia vyhliadnu nehnuteľnosť podľa svojich predstáv a práve počas procesu schvaľovania úveru zistia, že schválená výška nie je taká, ako by si predstavovali a teda ich vysnívaná nehnuteľnosť je nad ich rozpočet.

Ideálne je navštíviť niektorú z finančných inštitúcií a nechať si vystaviť hypotekárny certifikát, teda akési ’’predschválenie úveru’’.

 

  1. Zvážte všetky možné riešenia

Jednoduché no veľmi dôležité pravidlo pri zvažovaní úveru či pôžičky, ktorého by ste sa mali vždy držať je, že doba splatnosti úveru na danú vec by nemala byť dlhšia ako doba používania predmetnej veci.

 

  1. Obracajte sa len na overené spoločnosti

            Ak sa rozhodnete pre pôžičku či úver, rozhodne sa obráťte na preverených a férových poskytovateľov. Overte si či sa nachádza v zozname Národnej banky Slovenska a čí má oprávenenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov.

 

  1. Dôležité číslo RPMN

Jediným kritériom pri pečlivom výbere úveru by nemal byť len úrok. Dôležité je sledovať aj ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN), ktorá v sebe zahŕňa všetky náklady spojené s pôžičkou.

 

  1. Porovnávajte

Prvým krokom pri výbere pôžičky a banky by malo byť vytvorenie úverovej kalkulačky, ktorú tieto spoločnosti ponúkajú. Ponuky však berte len orientačne. O ponuku žiadajte 2-3 spoločnosti, nie zbytočne viac.

Dobré je, ak od vás spoločnosť žiada viac informácií, preveruje si tým, vašu schopnosť splácať pôžičku. Vyhnite sa spoločnostiam, ktoré nezaujímajú vaše príjmy. Je dobré mať úverovú minulosť, spoločnosť môže tak vidieť ako ste v minulosti svoje pôžičky splácali.

 

 

 

  1. Čítajte zmluvy a nebojte sa pýtať

Nepodpisujte zmluvu, ktorú ste si neprečítali. Seriózne spoločnosti vám nechajú dostatok času na komplexné preštudovanie zmluvných podmienok.

Ak došlo k zamietnutiu pôžičky, nebojte sa a neváhajte sa pýtať, prečo k tomu došlo. V niektorých prípadoch môžete prekážky jednoducho odstrániť, prípadne niekoľko mesiacov počkať, na optimálnejšie podmienky alebo sa obrátiť na inú spoločnosť.

V prípade, že vám pôžička nebola schválená z objektívnych dôvodov, neobracajte sa na úžernícke spoločnosti, radšej si nepožičiavajte sa každú cenu.

 

  1. Dodržiavanie a kontrola termínov

Sledujte si či prišla celá požičaná suma uvedená v zmluve, aký je dátum prvej splátky a následne si nastavte trvalý príkaz v banke aby sa nestalo, že splátku zabudnete k danému termínu uhradiť.

Po tom, ako je pôžička splatená, vám banka pošle list o splatení pôžičky. Ak tak neurobili, tento dokument si vyžiadajte a následne zrušte trvalý príkaz v banke.

 

Ak vás zaujímajú finančné témy, neváhajte a prihláste sa na jeden z našich seminárov. Dozviete s veľa o finančnom svete a investíciách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright © 2017